<<  Listopada 2017  >>
Teatr Wyobraźni PDF Drukuj Email
środa, 13 listopada 2013 14:35

Z gwiazdą, kolędą i szopką... przed mikrofonem

To już staje się tradycją, że uczestnicy zajęć Studia Teatru Wyobraźni przy okazji świąt sięgają do tradycji i zwyczajów świętom towarzyszących. Tym razem młodzież zasiadła za radiowymi mikrofonami i tak powstało słuchowisko dokumentalne o świętowaniu Bożego Narodzenia w dawnej Polsce. Na audycję składają się teksty księdza Jędrzeja Kitowicza i zwyczaje spisane przez Oskara Kolberga.
Prezentują je:

Paulina Czwórnóg, Maria Lik, Carina Nazaryan, Adrianna Rogucka, Katarzyna Tomczyk, Artur Dobras i Grzegorz Zagraba.

"Opis obyczajów za panowania Króla Augusta III"

Jędrzej Kitowicz

występują:
Małgorzata Kozak, Anna Maria Olszak i Katarzyna Tomczyk
adaptacja i reżyseria - Mirosław Majewski
montaż i udźwiękowienie - Anna Bobruś - Chołota
Produkcja:
Studio Teatru Wyobraźni Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie
Wielkanoc 2015

Historia o Chwalebnym Zmartwychwstaniu

Słuchowisko powstało w „Studiu Teatru Wyobraźni" Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie. Tekst scenariusza to sceny z misterium opracowanego przed blisko stu laty przez Leona Schillera. Sięgnął on do początków europejskiego teatru, który w średniowieczu po kilku wiekach odradzał się począwszy od inscenizacji ewangelicznych scen. Po kilku wiekach, gdy średniowieczne chrześcijaństwo wyparło antyczne tradycje teatralne, odrodzenie teatru nastąpiło właśnie przed ołtarzem w świątyniach, gdy zaczęto inscenizować sceny śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Pierwszymi scenariuszami były teksty ewangeliczne. Za wzorcowy wręcz dialog po wiekach odradzającego się teatru, było pytanie anioła zadane kobietom odwiedzającym Grób Pański - „Quem quaeritis in sepulchro..." - kogo szukacie w grobie.
Leon Schiller sięgnął do tekstu misterium napisanego w XVI wieku przez Mikołaja z Wilkowiecka. Stąd urok staropolskiego języka z poetyką charakterystyczną dla tekstów średniowiecznych i renesansowych.
Słuchowisko zostało ubarwione fragmentami chorału gregoriańskiego i osiemnastowieczną pieśnią wielkanocną. Doniosłość ostatniej sceny podkreśla fragment Alleluja z oratorium „Mesjasz" G.F Haendel'a.
W słuchowisku wystąpiły: Sylwia Chełmińska, Małgorzata Kozak. Anna Maria Olszak i Mirosław Majewski.

Krzysztof Kąkolewski „Linia przeznaczenia"

Czy to kulisy pracy wróżbity, czy dziennikarza? Czy da się przepowiedzieć przyszłość osobie, która nie przyszła po wróżbę? Do czego można się posunąć, aby zdobyć dobry materiał prasowy? Na te pytania można szukać odpowiedzi w nowym słuchowisku, które powstało w „Teatrze Wyobraźni" Młodzieżowego Domu Kultury.
W słuchowisku „Linia przeznaczenia" uczestnicy zajęć Teatru Wyobraźni wystąpili obok swojego nauczyciela. To kolejne słuchowisko grupy młodych aktorów doskonalących swoje umiejętności nie tylko przed studyjnym mikrofonem, ale również w teatrze „żywego planu" i recytacji. Uczestnicy zajęć pracują nad kolejnymi projektami teatralnymi. W planach są też kolejne realizacje sięgające do tradycji teatru radiowego.

Występują:
Aleksandra Pąk
Mirosław Majewski
Sylwia Chełmińska
Małgorzata Kozak
Anna Maria Olszak
Reżyseria i udźwiękowienie:
Mirosław Majewski

Elizabeth Fow - „Czerń to odcień szarości"

Przeniesienie do świata dźwięków i wyobraźni krótkiego dramatu napisanego w 1985 roku przez piętnastoletnią Elizabeth Fow z Nowej Zelandii, jest kolejnym już dziełem młodzieży zafascynowanej aktorstwem i radiem. Powstało słuchowisko trzymające w napięciu do ostatniej chwili. Zakończenie jest formą przesłania dla słuchaczy. Niełatwo jest młodym ludziom zaakceptować nieuchronność pewnych zdarzeń i ich konsekwencje. Odchodzenie „na zawsze" dotyczy też młodych ludzi. Jak widzą to ci, którzy pozostają? W ciekawy sposób ukazuje to Elizabeth Fow.

W słuchowisku wystąpiły: Adrianna Pierepienko i Malwina Kniaziuk